Konya Diş Çürüğü & Diş Kırığı Tedavisi

Diş sağlığı genel sağlıktan ayrılamayan bir durumdur. Dişlerin sağlıksız olması durumunda kişiler çok fazla sıkıntı yaşayabilir. Diş sağlığında yaşanan sorunların en önemlilerinden ve belki de en can sıkıcı olanlarından birisi kesinlikle diş çürükleridir. Diş çürüğü dişin sert dokusu olan minenin ya da diş köklerinin zarar görmesi, yıkılması durumudur. Diş çürükleri genel tabirle çok fazla karbonhidrat tüketenlerde ortaya çıkan bir durumdur. Bunun dışında fazla asitli ve tatlı şeyler yemekte diş çürüklerine sebep olur. Bahsedilen gıdalar günlük hayatta herkesin kullandığı gıdalardır. Diş çürüklerinden korunmanın en güzel ve kesin yolu kişisel diş bakımına dikkat etmektir. Diş bakımına dikkat etmeyen kişilerde çok daha fazla çürük görülmekle ve konya diş çürüğü tedavisi zorunlu hale gelmektedir.

Diş Çürüğü Oluşmadan Alınacak Önlemler

Diş Çürüğü Tedavisi görmeye gerek kalmadan, alınabilecek tedbirler vardır. Bu tedbirlerden en önemlisi beslenme alışkanlığına dikkat etmek olacaktır. Asitli, şekerli gıdaları çok tüketmektense süt ve süt ürünlerini tüketmek dişlerinizi güçlendirecek ve çürümeye karşı bir önlem olacaktır. Bunun dışında alınması gereken temel önlemlerden bir tanesi de diş ve diş eti temizliğine dikkat etmek, ağız sağlığına önem vermektir.

Diş Çürüğü Tedavisi

Oluşan diş çürüklerinin tedavi aşamasında bilinmesi gereken ilk şey çürük oluştuktan sonra kendi kendine iyileşmeyeceğidir. Dişlerinde çürük olan kişiler vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmeli ve tedavisine başlamalıdır. Zamanında önemsenmeyen ve tedavisine başlanmayan dişler için diş kaybı bile söz konusu olabilmektedir. Konya Diş Çürüğü Tedavisi sırasında çürüğün durumuna göre uygulanabilecek yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler dolgu, flüorür veya kanal tedavisidir. Hekimlere göre dişte oluşan çürük çok ilerlememişse genellikle dolgu yöntemi kullanılır. Dolgu diğer tedavi yöntemlerine göre daha az acılı ve daha kısa süreli bir tedavi olarak adlandırılabilir. Dolgu işleminde görülen en büyük eksilerden birisi dolgunun düşmesi olayıdır. Ancak çürükleriniz çok ilerlememiş vaziyette ise hekimler dolgu yöntemini uygulamaktadır. Kanal tedavisi ise çürüğün çok daha ilerlediği durumlarda kullanılan yöntemdir. Bu yöntem dolguya göre daha acı verici ancak daha kalıcı bir yöntemdir.