Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur

Diş kök kanal tedavisi, hastalıklı pulpanın dişlerden uzaklaştırılması ve etkilenmemiş dişin daha fazla mikrobiyal saldırıdan korunması ile sonuçlanacak şekilde tasarlanmış bir dişin etkilenen pulpası için bir diş prosedürüdür. İşlem diş hekimi tarafından yapılır ve çürüğün şiddetine göre yaklaşık bir saat ile bir buçuk saat arasında sürer. Doğru yapıldığı takdirde hastanede lokal anestezi ile de yapılabilir. Tedavi, ağız sağlığı tedavisinin tüm olası yollarının keşfedilmesini ve dişin kurtarılmasını sağlar. Aynı zamanda kalıcı dişlerinizi korumanızı sağlar.

Kanal Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Kanal tedavisi sırasında, etkilenen diş antibakteriyel ajan kullanılarak tamamen temizlenir, böylece hiçbir bakteriyel enfeksiyon oluşmaz. Bu, diş etlerinde pulpa odasına kadar bir erişim deliği açılarak sağlanır, böylece kapsamlı temizlik gerçekleşir. Diş implantları daha sonra erişim deliğine yerleştirilir ve sağlam bir şekilde yerlerinde kalmaları için çimento veya dolgu malzemesi kullanılarak sabitlenir. Tedavinin bir sonraki seansına kadar yeni dişlerin görünmemesi için dolgu malzemesi kuruduktan sonra 48 saatlik bir süre geçmesi gerekir. Bu süre içinde implantlar değiştirilmezse, kalan doğal dişler çürümeye başlayabilir ve en kötü ihtimalle ağız, eski dişlerin döküldüğü yerden açık bir yara haline gelir.

Diş Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Genellikle doğal dişlerin çekildiği hissine katlanmak zordur ve bu durum günlük yaşamda oldukça fazla soruna neden olur. Bu problemlerden en yaygın olanı ağrıdır. Uygun tedavi uygulanmadığı takdirde ağrı zamanla artacak ve ayrıca çene ekleminizde ve dişlerin etrafındaki diş etinin yumuşak dokularında önemli ölçüde fonksiyon kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle böyle bir durumda hemen bir diş hekimine başvurmanız gerekir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi sırasında genellikle dişi çevreleyen bölgede geçici bir his kaybı olur ve hasta bu bölgede hafif bir ağrı veya hassasiyet hissedebilir. Bölge uyuşturularak ve yanak üzerine sıcak ısı uygulanarak ağrı azaltılabilir. Aşırı ağrılı hastalarda kanal tedavisi sırasında verilen genel anestezi de ağrının geçici olarak azalmasına neden olur. Ağrı kesici normalde aspirin gibi reçetesiz satılan analjezikler kullanılarak uygulanır. Ağrı kesiciler kısa süreli kullanımda çok etkiliyken, bu ilaçlara uzun süreli bağımlılık baş dönmesi, kusma ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir.

Diş kök kanalları genellikle diş hekimlerinin diş çürümesi veya diş kaybı oluşumuna karşı önleyici tedbirler almalarını sağlayan önleyici bir diş sağlığı bakımı şekli olarak kabul edilir. Kök kanalları, dişlerin enfekte olmuş köklerini temizlemenin bir yolunu sağlar. Bu işlem, pulpaya ulaşmadan önce dişte var olan diş çürüğünün miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle uygun tedavi, dişin hayatta kalma süresini uzatmaya yardımcı olur.

Diş Temizliği İçin Kanal Tedavisi Şart!

Genel olarak, iyi bir diş hijyeni uygulaması sağlayan ve kanal tedavisi gibi önleyici hizmetler ile ziyaretleri takip eden bir diş hekimi, harika bir hizmeti harika bir fiyata almanızı sağlamaya yardımcı olabilir. Ziyaret etmeyi düşündüğünüz diş hekiminin dişlerinize herhangi bir diş tedavisi yapmasına izin vermeden önce her zaman kalifiye ve deneyimli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Toronto’da birçok harika diş hekimliği uygulaması var. Biraz araştırma ile şehirde sizin ve aileniz için doğru olanı bulabilmelisiniz.

Siz de kanal tedavisi ihtiyacınız varsa, hemen Konya Kanal Tedavisi yapan Ali Ayrancı ile iletişime geçin.