Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Dişler fazla tatlı tüketmekten ya da iyi bakım yapılmadığından çürüyebilmektedir. Çürük dişin ağız ve diş sağlığına birçok zararı bulunmaktadır. Çürük olan diş ne kadar dişler fırçalanırsa fırçalansın ağzın kötü kokmasına neden olacaktır. Aynı zamanda dişteki çürüğün ilerlemesi dişin kaybedilmesine neden olacaktır. Çürükler zaman geçmesine rağmen tedavi edilmez ise yan da bulunan dişleri de çürütebilmektedir. Bu nedenle mutlaka diş çürüklerinin erkenden tedavi edilmesi gerekmektedir. Çürüğün boyutunun az olması durumunda dolgu tedavisi uygulanmaktadır. Fakat çürük büyümüş ise bu durumda kanal tedavisi uygulamak gerekmektedir.

Kanal tedavisi en çok uygulanan tedavilerden biridir. Ve tedavi süreleri hastanın dişindeki çürüğün boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Kanal tedavisi diş çürüğünün ilerlediği durumlarda yapılmaktadır. Kanal tedavisi işlemi şu şekilde uygulanmaktadır;

  • İlk olarak çürük dişin röntgeni çekilerek dişteki çürüğün durumu detaylı bir şekilde görüntülenir.
  • Daha sonra kanal tedavisi sırasında hastanın bir şey hissetmemesi için diş uyuşturulur.
  • Uyuşturulduktan sonra dişin çürüğü temizlenir.
  • Temizlenen dişten dişin kökünde bulunan pulpa temizlenir. Pulpa çürükten dolayı zarar gördüğü için çıkarılması gerekmektedir.
  • Pulpanın çıkartılmasından sonra diş kanal tedavisi için şekillenir.
  • Dişe açılan delik doldurularak kanal tedavisi işleminin sonuna gelinir.
  • Tüm doldurma işlemleri bittikten sonra dişin üst yüzeyi düzeltilerek kuron koyulur. Ve böylece kanal tedavisi işlemi bitirilir.

Kanal tedavileri genelde tek seans ile yapılabilmektedir. Fakat bazı durumlarda dişteki çürük çok fazla ilerlemiş ise birkaç seans yapmak gerekebilir. Kanal tedavisi işlemleri genelde 30 dakika içerisinde bitmektedir. Konya kanal tedavisi en çok uygulanan diş tedavileri arasında yer almaktadır. Diş kaybını önlemek için yapılan bu yöntem oldukça kolaydır. Aynı zamanda hastalar tedaviden önce uyuşturulduğu için işlem sırasında herhangi bir acı duymamaktadırlar.

Tedavi hakkında daha detaylı bilgi almak ve diğer tedavilerimiz için iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.