Diş Temizletme Nasıl Yapılır?

Diş Temizletme Nasıl Yapılır

Dişlerimiz, besinlerin öğütülmesi ve sindirime hazır hale gelmesi için sorumlu olan kemiklerdir. Tüketilen besinler ağız içerisinde oluşturulan asidik ortam nedeniyle dişlerde kalıntılar birikmesine, dişler arasında bakteri plaklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumda bakteriler diş eti minesine zarar vermekte ve çürüklere yol açmaktadır. Bununla birlikte bir miktar bakteri plağı da sertleşebilmekte ve tartar adı verilen diş taşlarını oluşturmaktadır.

Diş fırçalamak temel olarak bakteri plaklarının temizlenmesi, ağızda ve dişlerde kalan besin kalıntılarının giderilmesi, ağızda oluşan asidik pH’ın nötralize edilmesi için uygulanmaktadır. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanılması gibi ağız bakım uygulamalarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak yapılmadığı taktirde dişlerde meydana gelen bakteri plakları uzun süre kalmaktadır. Diş bakımının ihmal edilmesi durumunda dişlerde çürük, sarılık gibi problemler oluşmaktadır. Diş renginin açılması ve temizlenmesi için diş temizletme işlemleri yapılmaktadır. Çay ve kahvenin sık tüketilmesi, sigara kullanımı gibi nedenlerden ötürü diş fırçalama ile geçmeyecek renk değişimleri ortaya çıkar. Bu durumlarda bütün bu sorunların giderilmesi amacıyla klinik ortamda diş hekimleri tarafından yapılan diş temizletme uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş Temizletme Nasıl Yapılır?

Diş Temizletme Nasıl Yapılır
Diş Temizletme Nasıl Yapılır

Gerçek bir diş temizliği diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Diş temizletme işlemi öncesinde detaylı bir ağız muayenesi yapılmaktadır. Muayenenin ardından diş temizletme gerektiren problemler tespit edilir ve kişiye randevu verilir. Eğer imkan var ise muayene olunduğu gün diş temizletme işlemi de yapılabilmektedir. Diş temizletme işlemi yapılırken diş yüzeyi üzerinde bulunan plaklar ve tartlar çeşitli aletler kullanılarak temizlenmektedir. Kullanılan aletler diş minesine zarar vermemektedir. Sadece diş yüzeyi üzerinde bulunan plaklar ve tartların uzaklaştırılması için etkili olmaktadır.

Konya diş temizletme işlemi sonrasında diş yüzeyinde pürüzsüz ve temiz bir görünüm elde edilmektedir. Tartar ve plak temizliği ile birlikte renk değişimi olan dişlerde parlatmaya ve beyazlatmaya yönelik birtakım işlemler hekim tarafından gerekli görülürse uygulanabilir. Diş temizletme işlemi, diş etinin iltihaplanması gibi problemlerin önüne geçilmesi, bununla birlikte diş etinin çekilmesi ve diş kayıplarına kadar giden sorunların önüne geçilebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Diş Temizletme Fiyatları

Dişler her ne kadar düzenli olarak fırçalansa da diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde bakteri birikebilmektedir. Bu sebeple belirli aralıklar ile diş temizletme işlemi yapılmalıdır. Dişlerde oluşan çürük, diş taşları gibi problemlerin önlenebilmesi için diş temizliği mutlaka gerekmektedir. Ayrıca diş çürüklerine bağlı gelişen, şiddetli baş ağrıları da diş temizletme işleminin ardından son bulmaktadır.

Doğru bir klinik ve diş hekimi seçimi yaparak diş temizletme işleminizden oldukça memnun kalabilirsiniz. Diş temizletme işleminin fiyatları dişin durumu, işlemin süresi, hekimin belirlediği tutar gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

blank