Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tarafından yapılan diş teli tedavisi, dişlerle çenenin uyumlu bir hale getirilmesi işlemidir. Sadece çocuklarda değil her yaştaki insan için daha güzel bir görünüş ve yükseltilmiş ağız ve diş sağlığı sağlanabilir.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Teli tedavisi ile uygulanan yöntem temel olarak dişlere belirli bir süre, belirli bir yöne devamlı olarak belirli bir güç uygulama prensibine dayanmaktadır. Dişlerin istenilen pozisyona getirilmesi güçlü olamayan bir baskı ve süreklilik ile sağlanmaktadır. Diş teli braket denilen dişlere yapışan bir aparat ve üzerinde tellerin geçeceği deliklerden oluşur. Braket üzerindeki deliklerden geçen tel ilk konumuna dönmek için dişlere düşük ve günün 24 saati süren bir baskı uygular.

Tedavinin asıl amacı, dişlerin kemik içerisinde hareket ettirilmesidir. Bu sürecin birkaç gün içerisinde tamamlanması olası değildir. Bu tedavi ile erişilmek istenen sonuç kemik içerisindeki hareketinin ayda 1 veya 2 milime ulaşmasıdır. Tedavinin bazı aşamalarında diş hekimleri hastalardan mevcut tedaviye ek olarak elastik ajan kullanmasını isteyebilir. Elastik ajanlar hastanın kendi kendine her gün değiştirebileceği basit lastiklerdir. Bu ajanlar dişin kemik içerisinde ilerlemesine destek olurlar. Diş Teli tedavisi uygulanan polikliniğimizde modern tedavi imkanları ile birlikte tedavi süresince daha seyrek randevularla arzu edilen sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanır?

Uluslararası çapta faaliyet gösteren Ortodonti Birliği çocukların 7 yaşına geldiğinde ortodontik muayeneden geçirilmesini önermektedir. Bu sayede olası problemler erken teşhis edilerek problemin ilerlemesi önlenebilir. Diş teli tedavisine 11-12 yaşlarında başlanabilmektedir. Bu yaşlardan önce tespit edildiğinde herhangi bir diş teli tedavisi uygulanmasa bile çekilen röntgenler ile sorunun gelişimi takip edilebilir. Alınan en başarılı sonuçlar gelişim düzensizliğinin ortadan kaldırılmasıyla yapılan tedavilerdir.

Diş teli tedavisi yetişkinlerde de mümkündür. Yetişkinlerde küçüklükten gelen düzensizliklerin ilerlemesi veya diş çekimi, dişlerin yer değiştirmesi nedeniyle düzensizlikler gözlemlenebilmektedir. Diş Teli tedavisi modern tedavi imkanları ile yetişkinlerde de başarılı sonuçlar vermesinin ardından, diş teli tedavisi yetişkinlerde de artış göstermiştir. Standart diş teli uygulamasının yanı sıra hastalara cam braket, seramik ve metal çeşitleri de önerilebilir.

blank